O nás

Místní komise nahrazují činnost Osadních výborů, které mají jasně vymezeny stanovy a podmínky pro jejich fungování a podléhají Radě města. Do Komise čtvrti Perštýn nyní spadá kromě Liebiegova městečka a Domoviny i přilehlý Perštýn. Naším cílem je rozproudit komunitní a sousedský život na našem území a společně s Vámi přinášet k zodpovědným osobám magistrátu Vaše podněty pro zlepšení veřejného a životní prostředí.


Spolupracujeme s místními školami, církvemi a dalšími organizacemi na zlepšení prostředí v našem okolí.
Budeme rádi, když se s námi společně do této nelehké práce zapojíte. Proto neváhejte a napište. Území místních komisí na mapě Liberce.

Historické památky a válečná pietní místa

Na Perštýně se nachází několik významných památkových a válečných pietních míst.

Jejich seznam lze nalézt v památkovém katalogu Národního památkového ústavu a v evidenci válečných hrobů a pietních míst.

Rádi bych vás pozvali k návštěvě této městské části Perštýn, která nabízí nejen bohatou historii a malebné prostředí, ale také možnost prozkoumat unikátní turistický okruh dle připravené mapy. Tento okruh vás provede klíčovými místy Perštýna a umožní vám zažít jeho jedinečnou atmosféru.

Podrobnosti a mapu turistického okruhu naleznete na oficiálních stránkách Libereckého kraje:
Turistická mapa a informace o Perštýně (PDF ke stažení). 

Okruh je vhodný pro všechny věkové kategorie a skvěle se hodí pro rodinný výlet. 

O Perštýně bylo již mnohé napsáno a vznikla řada webových stránek s historickou a i současnou fotodokumentací. Mezi nejzajímavější z našeho pohledu je stránka https://www.liberecaokoli.cz/liberec-iv/, která slouží jako archiv všeho dostupného o historii i současnosti Liberce. Základem je archiv členů skupiny Liberec včera a dnes a dalších skupin astránek zabývajících se historií Liberce. Správcem této stránky je Tomáš Janků, za což mu patří veliký dík.

Dalším tematickým webovým portálem je "Dělnické kolonie", který je platformou odborného zpracování a popularizace dělnických kolonií a dalších forem sociálního bydlení v českých zemích, které byly budovány v manufakturní a průmyslové éře státem, vrchností, podniky, obcemi, družstvy či jednotlivci pro pracující ve výrobě. Na tomto místě lze nalézt i zajímavém místě o bývalé dělnické kolonii "Domovina nazývané Domov bojovníků"                                                https://www.delnickekolonie.cz/domovina a "Liebiegovo městečko" https://www.delnickekolonie.cz/liebiegovo-mestecko